На уроці трудового навчання вчитель об'єднав у групи учнів класу. Нашій групі запропонував вивчити історію та актуальність ляльки-мотанки. Під час дослідження ми переглянули мережу Інтернет із цієї теми та знайшли потрібний матеріал, який пропонуємо на ваш розсуд.
У
сучасних умовах мотанки, нажаль, втрачають той глибокий, трішки магічний та
сакральний зміст. Але,
враховуючи наш неспокійний час, ми вважаємо, що треба відновлювати традиції
українського народу та використовувати ляльку-мотанку як оберіг для наших
воїнів.
У переважній
більшості їх використовують як колоритний елемент інтерьеру, звичайний сувенір. Вплив новітніх
технологій спостерігається у сучасних ляльках-мотанках та більшість майстрів
починають використовувати різноманітні матеріали, орієнтуючись лише на власні
вподобання. Але ми вважаємо, що без знання минулого немає майбутнього.
Назва
ляльки - «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої
ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу,
виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувались вузликами. Кожна така лялька, була та й лишається унікальним витвором майстра. Звісно, в давні часи лялька-мотанка виконувала важливу функцію оберега та
талісмана для родини.
Тряпчана основа мотанки символізує дух та мудрість предків. Якщо подивитись на загальний вигляд таких іграшок, то мотанки мали гарно виражену голову, а тулуб, руки та ноги виглядали більш схематично. Разом із тканиною використовували й інші натуральні матеріали, наприклад, льняні нитки, з яких виготовляли волосся. Виразу та звичних рис обличчя лялька не мала. На деяких вишивали або викладали нитками хрест – давній символ сонця у слов’ян. Точного пояснення, чому ляльки-мотанки не мали вираженого обличчя, немає, однак більшість вчених та дослідників сходяться в думці, що очі - такі собі «двері» між реальним та потойбічним. Недоброго ока завжди боялися. А ще побутувало переконання, що саме через очі в ляльку може підсилитися усяка нечисть.
Більш детально про ляльку-мотанку ви можете дізнатись в електронній книзі Народна лялька в блозі Барвисте намисто нашого вчителя Петриченко О.М.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.